Uniswap DEX 37 درصد از حجم اتریوم L2 را می گیرد

Uniswap، پرکاربردترین صرافی های غیرمتمرکز لایه 2 (DEX) ساخته شده بر روی اتریوم، اکنون تقریباً 37 درصد از کل حجم معاملات در L2 را تشکیل می دهد.

این نشان دهنده افزایش قابل توجهی در مقایسه با حجم معاملات مشاهده شده در دو سال پیش است.

حجم Uniswap L2 بیش از 650٪ افزایش یافت

در پستی در X، تام وان، محقق 21.co، به رشد حجم لایه 2 (L2) Uniswap اشاره کرد که در 24 ماه گذشته بیش از 650 درصد افزایش یافته است. این افزایش باعث شد که حجم آن از حدود 4 میلیارد دلار در سال 2022 به بیش از 30 میلیارد دلار در سال جاری برسد.

وان پیشنهاد کرد که این روند می تواند به تقویت خود ادامه دهد، به ویژه با راه اندازی پروتکل های با کیفیت بیشتر در شبکه های لایه 2 مانند Arbitrum، Coinbase's Base و Optimism.

به گفته Wan، L2 ها، به ویژه Base و Arbitrum، شاهد افزایش فعالیت های اقتصادی بوده اند که 82 درصد از کل حجم L2 در Uniswap را تشکیل می دهند. وان پیش بینی می کند که تسلط حجم L2 در Uniswap احتمالاً تا پایان سال به 50٪ افزایش یابد.

اگرچه Uniswap تنها 2.9 درصد از حجم کل لایه 1 آلتکوین را به خود اختصاص داده است، وان معتقد است که این روایت می تواند تکامل یابد. او توضیح داد که لایه 1های سازگار با ماشین مجازی اتریوم (EVM) با عملکرد بالا، همراه با استراتژی توسعه چند زنجیره ای، می تواند DEX را قادر سازد تا حجم بیشتری را در شبکه هایی مانند Sei و Monad جذب کند.

Uniswap، اولین صرافی غیرمتمرکز در اتریوم، همچنان موقعیت خود را به عنوان بزرگترین محل معاملات روی زنجیره در بلاک چین لایه 1 اتریوم حفظ می کند. این پروتکل بیش از 2 تریلیون دلار حجم معاملات تجمعی را در 17 زنجیره تسهیل کرده است. به گزارش DefiLlama داده ها، کاربران بیش از 5.5 میلیارد دلار در مجموع با ارزش قفل شده در Uniswap واریز کرده اند.

Uniswap با فشار رگولاتوری SEC مواجه است

Uniswap، در میان موفقیت مداوم خود، به عنوان بخشی از یک سرکوب نظارتی گسترده تر در بازار مبادلات رمزنگاری، با فشار نظارتی از سوی کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) مواجه است.

SEC اطلاعیه Wells را برای Uniswap صادر کرده است که نشان دهنده یک اقدام اجرایی احتمالی است. علیرغم این پیشرفت، Uniswap قصد دارد از خود در برابر آنچه که تصمیمی «ناامیدکننده اما نه تعجب‌آور» می‌داند دفاع کند.

این شکایت در بحبوحه انتقادات گسترده صنعت کریپتو در رابطه با رویکرد SEC صورت می گیرد. بسیاری استدلال می کنند که SEC با بد نیت عمل کرده است. منتقدان ادعا می کنند که SEC اقدامات اجرایی را بدون در نظر گرفتن ویژگی های منحصر به فرد فناوری مبتنی بر بلاک چین در بخش کریپتو دنبال کرده است.

در پاسخ، گری گنسلر، رئیس SEC، از اقدامات SEC دفاع کرد و اظهار داشت که قوانین موجود اوراق بهادار واضح هستند و بخش کریپتو به دنبال رفتار خاصی بوده است، در حالی که رعایت نکردن آن.

در همین حال، UNI با قیمت 7.68 دلار معامله می شود که 0.9 درصد در 24 ساعت گذشته افزایش یافته اما در هفته گذشته 6 درصد کاهش داشته است.

پیشنهاد ویژه (با حمایت مالی)

پیشنهاد محدود 2024 برای خوانندگان CryptoPotato در Bybit: از این پیوند برای ثبت نام و باز کردن موقعیت 500 دلاری BTC-USDT در Bybit Exchange به صورت رایگان استفاده کنید!

نوشته‌های مشابه